تولیت آستان قدس رضوی گفت: متاسفانه برخی در داخل سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی را باور ندارند؛ اگرچه برخی از آنها مخالفت خود را بیان نمی‌کنند؛ اما در گوشه و کنار سخنان خود را در خصوص اقتصاد مقاومتی می‌زنند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از مشهد، حجت الاسلام رئیسی امروز در هفدهمین اجلاس سالانه بسیج اساتید در مشهد گفت: ما نیاز به استقلال علمی داریم که در پرتو قرآن و عترت پاک واقع می‌شود و این به معنی این نیست که ما استاد از خارج بیاوریم، بلکه به معنای تولید علم، فناوری، ابتکار، تکیه بر منابع و ایجاد خلاقیت می‌باشد.

 

وی افزود: ما برای رسیدن به استقلال علمی منابع غنی، مبانی محکم و اجتهاد تمدن سازی در دست داریم که از پرتو این اجتهاد تمدن ساز انقلاب اسلامی و همچنین بیداری اسلامی شکل گرفت که امروزه در عالم رقم زده شده است.

 

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: در پرتو نگاه اجتهاد تمدن ساز و مبانی غنی که داریم می‌توان در حوزه‌های فرهنگ، اقتصاد و سیاست  پاسخ یافت و اینها نیاز به تلاش و کار مجتهدین و صاحب نظران دارد.

 

رئیسی بیان داشت: ما به یک گام بالاتر از استقلال علمی می‌اندیشیم که آن استعلای علمی است، خاطرنشان کرد: استعلای علمی در پرتو قرآن کریم می‌باشد و این باید در مقالات، سخن و نظریه پردازی‌هایمان معلوم باشد که ما دست برتر را داریم؛ اگرچه که این امر خودش را در محیط دانشگاهی نشان داده است.

 

وی افزود: ما نشان دادیم که آنچه خودمان به استعلای علمی و با اتکا به فرهنگ غنی به دست آوردیم نسبت به آنچه دیگران برای ما نسخه می‌نویسند برتر و قابل ارائه دادن در عالم است. در هر حوزه‌ای که فرهیختگان ما وارد شدند آن حوزه موفقیت‌هایی داشته است.

 

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با بیان اینکه عقل و خرد یک کرامت ذاتی است که در اینجا سخن ما بر روی کرامت اکتسابی است، متذکر شد: کرامت، اکتسابی است و در پرتو تلاش قرار دارد.

 

رئیسی با تاکید بر اینکه ما باید به داشته‌های خود باور عمیقی داشته باشیم، بیان کرد: در کشور نگاه‌های متفاوتی وجود دارد برخی نگاهشان به دستان دیگران است و برخی دیگر از جمله مقام معظم رهبری نگاهش به دستان جوانان کشور است.

 

وی افزود: امام راحل هم به خدا، مردم و جوانان باور داشتند. در جنگ همه عرصه‌ها را به روی ما بستند؛ اما توانمندی‌هایی به دست جهاد سازندگی، بسیج و سپاه شکل گرفت؛ نگاه ما نگاه آن روز است.

 

تولیت آستان قدس ادامه داد: آنچه امروز توسط ماهواره و سینمای هالیود ارائه می‌شود یک فرهنگ ظلم پذیری در جامعه است در صورتی که در فرهنگ جامعه ما امید، ایستادگی و تکیه بر داشته‌های خود اعمال می‌شود در هر کجای از دنیا فرهنگ ایرانی اسلامی بروز و ظهور یافت در آن جا استقلال و استعلای علمی آفریده شد و این اتفاقی است که رخ داده.

 

رئیسی با اشاره به شعار امسال، گفت: همه فرهیختگان و دانشمندان ما این توانایی را دارند که کشور را با استقلال علمی و استعلای علمی و استقلال اقتصادی و مقاومتی با تکیه بر دانشگاه به آن سمتی که رهبر انقلاب فرمودند پیش ببرند.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی در داخل این سخنان رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را باور ندارند اگرچه برخی از آنها مخالفت خود را بیان نمی‌کنند؛ اما در گوشه و کنار سخنان خود را در خصوص اقتصاد مقاومتی می‌زنند با گذشت این مدت از برجام اثبات شد این افراد عهدشکن می‌باشند و به حرف و قولشان نمی‌شود اعتماد کرد.

 

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: امروز همه باید بسیج شوند و همان فرهنگی که جنگ و تا کنون کشور را اداره کرده به آن عمل کنند این فرهنگ در هر حوزه‌ای وارد شده موفقیت‌هایی در پی داشته است.

 

ما باید در حوزه مدیریت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دیدگاه‌ها و نگاه‌های یک نیروی بسیجی را داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی باید پیوست فرهنگی داشت و بدون این امر این مهم عملی نمی‌شود، بیان کرد:  باید در جامعه و خانواده فرهنگ قناعت، تولید ملی، جلوگیری از اسراف و بسیاری از مسائل اخلاقی در پرتو اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد و با روایت اهل بیت(ع) می‌توان این موضوعات را در جامعه نهادینه کرد.

 

رئیسی به ارائه یک پیشنهاد در خصوص اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: کمیسیون‌هایی در حوزه مسائل پولی، بانکی، صادرات، نظام مالیاتی و کسب و کار مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان شکل بگیرد و مدیریت شود.

 

تولیت آستان قدس رضوی در خصوص فعالیت آستان قدس رضوی، گفت: این آستان در نظر دارد در کارهای اقتصادی که نیاز جامعه را در بردارد و گره گشای کار مردم است فعالیت داشته باشد نه در کارهای اقتصادی که شاید ضرورت داشته باشد اما در آینده گره‌ای از مشکلات مردم باز نمی‌کند.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.